Warning: Creating default object from empty value in /home/freeb639/public_html/freebreeze.eu/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 1103

Warning: Creating default object from empty value in /home/freeb639/public_html/freebreeze.eu/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php on line 1103

Warning: Creating default object from empty value in /home/freeb639/public_html/freebreeze.eu/components/com_sh404sef/shInit.php on line 37

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/freeb639/public_html/freebreeze.eu/administrator/components/com_sh404sef/sh404sef.class.php:1103) in /home/freeb639/public_html/freebreeze.eu/templates/ja_ores/libs/ja.template.helper.php on line 130
Rüzgar Türbinleri - 500kW Rüzgar Türbini - Free Breeze Enerji Sistemleri
Rüzgar Türbinleri
 • Rüzgar nedir, nasıl oluşur?

  ruzgar_olusumRüzgar, atmosferdeki havanın dünya yüzeyine yakın, doğal yatay hareketleridir.

  Hava hareketlerinin temel prensibi, mevcut atmosfer basıncının bölgeler arasında değişmesidir. Rüzgâr, alçak basınçla yüksek basınç bölgesi arasında yer değiştiren hava akımıdır, daima yüksek basınç alanından alçak basınç alanına doğru hareket eder. İki bölge arasındaki basınç farkı ne kadar büyük olursa, hava akım hızı o kadar fazla olur. Rüzgâr sahip olduğu hıza göre fırtına, hortum gibi isimler alır.

  Devamını oku...
 • Neden rüzgar enerjisi

  Enerji üretiminde rüzgar kaynağının üstünlükleri nelerdir?

  • Temiz
  • Bedava
  • İklim değişikliği sorununa çözüm
  • Hava kirliliği sorununu azaltır
  • Enerji güvenliği sağlar
  • Enerji arzını çeşitlendirir
  • Yakıt ithalini önler
  • Yakıt maliyetleri yok
  • Ulusal kaynaklar için devletler arası anlaşmazlıkları önler
  • Kırsalda elektrik ağını geliştirir
  • İstihdam ve bölgesel kalkınma sağlar
  • Fosil yakıtların fiyat değişkenliğinden kaynaklanan karmaşıklığı önler
  • Modülerdir ve çabuk kurulur
  • İthalat bağımlılığı yok
  • Yakıt fiyatı riski yok
  • Karbon emisyonu yok
  • Kaynak tükenmesi yok – küresel rüzgar kaynağı küresel enerji talebinden daha büyük
  • Arazi dostu – rüzgar santrali içinde veya etrafında tarım/sanayi faaliyetleri yapılabilir
  • Uygulama esnekliği – büyük ölçekli ticari santraller veya ev tipi uygulamalar mümkün
  • Ulusal yarar – Geleneksel yakıtların aksine, enerji güvenliği açısından yakıt maliyetlerini ve uzun dönemli yakıt fiyatı risklerini eleyen ve ekonomik, politik ve tedarik riskleri açısından diğer ülkelere bağımlılığı ortadan kaldıran yerli ve her zaman kullanılabilir bir kaynaktır.

 • Rüzgar türbini kurmak için lisans almama gerek var mı?

  09.07.2008 tarihinde kabul edilen 5784 numaralı kanuna göre;

   Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı, kurulu gücü azami beş yüz kilovatlık üretim tesisi ile mikro kojenerasyon tesisi kuran gerçek ve tüzel kişiler, lisans alma ve şirket kurma yükümlülüğünden muaftır.

  500kW ve 500kW altı rüzgar türbini kurulumlarında EPDK'dan lisans almaksızın rüzgar türbini kurulumu gerçekleştirilebilmektedir. 

 • Rüzgar türbini kurmak için ideal yerler neresidir?

  Aşağıdaki haritada Türkiye geneli 50 metre yükseklikteki ortalama kapasite faktörü dağılımı haritası yer almaktadır. Bu haritaya göre rüzgar türbini kurulumu yapmak için elverişli ve ideal olan yerler haritada kırmızı, turuncu ve sarı renklerle gösterilen yerlerdir. Bu yerler arasında Trakya bölgesi, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, İzmir, İstanbul ve Hatay çevresi en ideal koşullara sahip olan bölgelerimizdir.

  REPA-50m

 • İşletmemde iyi rüzgar yok, yine de rüzgar enerjisinden yararlanabilir miyim?

  electric-transmissionRüzgar türbini kurarak işletmenizin elektrik ihtiyacını karşılamak için, işletmenizin olduğu bölgede iyi rüzgar olmasına gerek yok! Elektrik dağıtım şirketinin sınırları dahilinde kalmak şartıyla dağıtım bölgesi içinde rüzgarı iyi olan bir noktaya türbin kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

  Rüzgar türbininde üretilen elektrik şebekeye verilir. Dağıtım bölgesi içersindeki ilgili dağıtım kayıp oranları düşürüldükten sonra elde kalan net elektrik üretimini işletmenizde tüketebilirsiniz.  

  Türbin kurulumu gerçekleştiren işletmeler, üretim ve tüketim tesislerinin aynı yerde olması halinde sisteme verdiği veya sistemden çektiği net enerji miktarı için; Üretim ve tüketim tesislerinin aynı yerde olmaması halinde sisteme verdiği ve sistemden çektiği enerji miktarları için ayrı ayrı dağıtım sistemi kullanım bedeli öder.

 • Türbin kurulumu ne kadar sürer?

  maine-smallRüzgar türbini yatırımı sırasında geçen zamanı ikiye ayırabiliriz. Birincisi türbinlerin fabrikaya siparişinin verilerek üretilmesi ve tedariği süresince geçen zaman, ikincisi ise türbinler sahaya ulaştıktan sonra geçen süredir.

  İşletmelerin türbinde isteyeceği teknik özellikler ve ihtiyaçlar farklılık gösterdiğinden türbin üretimi stoklu yapılmamaktadır, üretimde stok yapılmasının bir diğer ana nedeni de kullanılan parçaların sermaye yoğun parçalar olup stok maliyetlerinin çok yüksek oluşudur. Satışını gerçekleştirdiğimiz rüzgar türbinlerinin ortalama teslim süresi, sene içindeki fabrika yoğunluğuna göre 3 veya 4 ay sürmektedir. Türbinlerin üretim ve nakliyesi süresince geçen zamanda rüzgar türbini projeleri hazırlanarak gerekli izin başvuruları yapılmakta ve projenin altyapısı hazırlanmaktadır. 

  Türbinler limana yanaştıktan sonra sahaya götürülmesi ve kurulumunun gerçekleştirilerek çalışır hale gelmesi yaklaşık 1 haftada tamamlanmaktadır. 

  Sonuç olarak bir rüzgar türbinin siparişini aldıktan sonra 4 veya 5 ay içinde çalışır bir şekilde teslim edebilmekteyiz. 

 • Yatırım geri dönüş süresi kaç yıldır?

  worcester-smallRüzgar türbinleri sermaye yoğun yatırımlardır bu yüzden ilk yatırım maliyetleri yüksek olmakla birlikte yatırım tutarının geri ödemesi gerçekleştikten sonra türbin her döndüğünde bedava elektrik üreten bir kaynağa sahip olmuş olursunuz. Rüzgar türbini kurulumlarında maliyetler işletmelerin bulunduğu bölgeyle doğrudan alakalı olduğundan aynı mahalle içindeki kurulumlar da bile kurulum maliyetleri ciddi farklara sahip olabilmektedir. Anahtar teslim projelerde fiyat farklarının doğmasında kurulum yapılacak alanın arazi yapısı, türbin ve kanatların taşınabileceği genişlikte yollara sahip olması maliyetler üzerinde etkili olmaktadır. 

  Rüzgar türbini kurulumlarında yatırım geri dönüş süresini etkileyen en önemli faktör türbin kurulumunun yapılacağı noktadaki rüzgar hızıdır. Rüzgar hızının 0,5 metre/saniye fark etmesi yatırım geri dönüş süresini 1 sene uzatabilmektedir. Bunun sebebi rüzgarın sahip olduğu enerjinin hesabında rüzgar hızının kübünün etkili olmasıdır. 

  Yatırım geri dönüş süresi rüzgar hızıyla doğrudan alakalı olmakla birlikte genelde geri dönüş süresi 5-8 yıl arasında değişmekedir. 

 • Hangi türbin elektrik tüketimimi karşılar?

  Bu sorunun yanıtı yapılacak ön fizibilite çalışmasından sonra sanayicilerimize sunulmaktadır. 225kW'lık bir türbin yıl içinde rüzgar hızına bağlı olarak 100-150 bin TL, 500kW rüzgar türbini ise 250-350 bin TL elektrik üretme imkanına sahiptir. 
 • Yıllık elektrik tüketimim ne kadar?

  İşletmenizin yıllık toplam elektrik tutarı elektrik faturalarından okunabilmektedir. Bunun için iki yol takip edebiliriz.

  1. Birincisi sağ alt köşede yer alan Günlük Ort. Tüketim (kWh) tutarının fatura kesim tarihleri arasındaki gün sayısıyla çarpmak. 
  2. Faturanın ortalarında yer alan gündüz, puant ve gece zaman dilimleri için hesaplanan üç Tüketim (kWh) tutarının toplanması ile bulunabilmektedir. 
  Bir yıl içindeki tüm faturalara bu işlemleri uygulayarak yıllık elektrik tüketimi bulunabilir. 

   JavaScript is disabled!
   To display this content, you need a JavaScript capable browser.


  1. Rüzgar türbini kurarsam hiç elektrik faturası ödemeyecek miyim?

   Bu sorunun yanıtı elektrik tüketiminiz ile doğrudan ilişkilidir. Rüzgar türbinin projesi hazırlanırken bir yıl içinde üreteceği elektrik miktarı gelişmiş yazılımlar aracılığıyla hesaplanır ve işletmeniz için en çok fayda sağlayacak rüzgar türbini seçilir. Eğer ki yıllık elektrik tüketiminiz rüzgar türbinin bir yıl içinde üreteceği elektrik üretiminden fazla ise elektrik faturalarınızda tasarrufa gitmiş olursunuz ve fatura tutarları düşmekle birlikte elektrik faturası ödemeye devam edersiniz. 

   Mahsuplaşma aylık olarak hesaplanacaktır. Ay sonunda üretim ve tüketim rakamlarınız karşılaştırılır. Rüzgar türbininde üretmiş olduğunuz elektrik tüketimden fazla ise ay sonunda dağıtım şirketi belirteciğiniz banka hesabına ödeme yapacaktır. Elektrik tüketimi, üretimden fazla olduğu durumlarda elektrik faturanız gelmeye devam edecektir.

   Alttaki animasyonda rüzgar türbinin ihtiyaçtan daha fazla elektrik ürettiğinde şebekeye elektrik vererek sayacın geri işlediğini göstermektedir. 

   freebreeze_eu

  2. Fazla üretilen elektriği satabilir miyim?

   Mevcut kanun ve 03 Aralık 2010 tarihinde yayınlanan "Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik" ile 500 kW'ın ve altındaki rüzgar türbini kurulumlarında EPDK'dan lisans alma gerekliliği kaldırılmıştır. Yönetmelik tüzel kişiliklerin kendi elektrik ihtiyacını karşılamaya yönelik olmakla birlikte ihtiyaç fazlası enerjinin şebekeye verilerek dağıtım şirketi tarafından satın alınması sağlanmaktadır. Tüzel kişiler tarafından yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak kurulan üretim tesislerinde üretilerek sisteme verilen ihtiyaç fazlası elektrik enerjisi için 10/5/2005 tarihli ve 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun çerçevesinde belirlenen birim fiyat üstünden ödeme gerçekleştirilir. Birim fiyat şu an kwh başına 6,3 dolarcent olarak belirlenmiştir. 

   Rüzgar türbininde ürettiğiniz elektrik dağıtım şirketi sınırları içinde kalmakla birlikte aynı tüzel kişi uhdesindeki birden fazla ve farklı yerlerdeki tüketim tesislerinde tüketilebilir. Yalnız ihtiyaç fazlası elektriğin komşu fabrika gibi üçüncü kişilere satışı mümkün değildir. Üretilen ihtiyaç fazlası elektrik dağıtım şirketi tarafından satın alınır. 

  3. Türbinlerin garantisi var mıdır?

   Evet, rüzgar türbinlerinin de diğer bir çok üründe olduğu gibi 2 yıl garanti süresi bulunur. 
  4. Rüzgar türbinlerin ömrü kaç yıldır?

   RRB Energy rüzgar türbinlerinin ortalama çalışma süreleri 25 yıldır. Türbinler ömürlerini tamamladıktan sonra parçaları yenilenerek kullanılabileceği gibi kolay bir şekilde hurdaya çıkarak yüksek hurda gelirleri de sağlayabilmektedir. 
  5. Rüzgar türbinleri gürültülü müdür?

   turbin_gurultuPlanlama sürecinden başlayarak, rüzgar santrallerinin üreteceği ses emisyonları önemli rol oynamaktadır. Türk ÇED yönetmeliği, meskun veya ticari alanlarda uyulması gereken ses düzeyi ile ilgili somut şartlar içermektedir. Büyük, modern rüzgar türbünleri çok sessiz hale getirilmişlerdir. Öyleki türbünlerin 200 m ötesinde motor kanatlarının hışırtısı tamamen ağaç ve çalı yapraklarının yaptığı gürültü tarafından maskelenir.

   Bir rüzgar türbününden kaynaklanan gürültünün iki potansiyel kaynağı vardır: Dişli kutusu veya jeneratörden kaynaklanan mekanik gürültü ve motor kanatlarından kaynaklanan aerodinamik gürültü. Mekanik gürültü, modern rüzgar türbünlerinde titreşimden kaçınma konusunda kazanılan iyi mühendislik sayesinde gerçekten yok olmuştur. Elastiki nemlendirme, kafa kısmında (nacelle) bulunan esas büyük bağlantıları ve kesin bir ses yalıtımını kapsar. Diğer teknik gelişmeler sayesinde, esas bileşenlerin kendileri, dişli kutuları dahil, yıllardan beri önemli derecede geliştirilmiştir. Modern rüzgar türbün dişli kutularında yumuşak dişli tekerler kullanılır, sert yüzeyli tekerlerin dişleri nisbeten elastik girinti ve çıkıntıya sahiptir.

   Aerodinamik gürültü, motor kanatlarındaki ‘şıst ’ sesi, esas olarak, kanatların en ucu ve gerisinden yükselir. Dönme hızı ne kadar yüksekse o kadar gürültülü olan aerodinamik gürültü, motor kanatlarının daha iyi dizaynına bağlı olarak son on yılda büyük ölçüde azaltılmıştır ( özellikle kanatların uçları ve gerileri arasında). Tek (saf) tonda sesler bir dinleyiciyi daha fazla sıkarken, ’ beyaz sesler ’ artık fark edilmezler. Kanat üreticileri düzgün bir yüzey oluştururken kanatların zarar görmemesine ve tek tip sesten kaçınmak için, çok dikkatli davranırlar. Bu yüzden, bir rüzgar türbünü kurulurken yerleştirilirken motor kanatlarının zarar görmemesi için çok dikkatli olmak gereklidir.

  6. Türbinlerin servis ve bakımı olur mu?

   Rüzgar türbinleri mekanik ve hareketli parçalardan oluşur. Tedarik ettiğimiz rüzgar türbinlerinin 25 yıllık ömürlerinde problem çıkarmadan sorunsuzca çalışmasını sağlamak için bir yıl içinde 2 kez servis ve bakıma girmeleri gerekmektedir. 
  7. Türbinlerin bakım maliyetleri ne kadardır?

   Rüzgar türbinleri ilk sermaye yatırımları yüksek olan yalnız işletme ve bakım maliyetleri çok düşük yatırımlardır. Yıllık servis ve işletme maliyetleri ilk yatırım maliyetlerinin %1-2'sine denk gelmektedir. 

  Konum: Adım Adım Rüzgar Türbini Kurulumu